Műalkotásnak beillő banképületek, Európa egyik legszebb zsinagógája, egy messze földön híres városháza és a szecesszió egyik leggyönyörűbb palotája. Szabadka belvárosa tele van szebbnél szebb épületekkel, melyek már egy rövid városi sétával felfedezhetők. Ráadásként Palicsra látogatunk, a századforduló elegáns fürdőhelyére, ahol szintén lépten-nyomon szecessziós alkotásokban gyönyörködhetünk.
Utazás: autóbusszal
Indulás: 06.00 óra Bp. XIV Ifjúság útja, Danubius Hotel ARÉNA előtti útról
Találkozó: 10 perccel az indulási időpont előtt
Gyalogos városnézés keretében fedezzük fel a vajdasági város, Kosztolányi Dezső szülővárosának legszebb szecessziós épületeit. A tavaly teljes körűen felújított ZSINAGÓGA kívülről is lenyűgöző látványt nyújt, de igazi pompáját belül mutatja meg. Az épületkerámiák a Zsolnay-gyárban, a zsidó motívumokat magukon viselő üvegablakokat Róth Miksa műhelyében készültek.
Sétánk egyik fénypontja egyértelműen a RAICHLE-PALOTA, mely mágnesként vonzza az embert, annyira gyönyörű. Raichle Ferenc saját családja részére tervezett palotája 1904-ben készült el. Az épület telis tele van gyönyörű részletekkel, Zsolnay-kerámiába foglalt kalotaszegi motívumok, muranói üvegmozaikok, növényi részletek, kovácsoltvas kapu. Tökéletes formák és arányok, művészien megkomponált épület, amely Szabadka egyik ékessége.
Hatalmas méreteivel már a Korzó elejéről is látszik a város leghíresebb szecessziós épülete és egyben jelképe, az Osztrák-Magyar Monarchia legnagyobb VÁROSHÁZÁ-ja. Komor Marcell és Jakab Dezső tervezőpáros számos épületet tervezett a monarchia városaiban, de mindközül ez a legismertebb. Nemcsak kívülről, de belülről is érdemes körülnézni. Láthatjuk Róth üvegablakait, melyeken a magyar történelem fontos személyiségének alakját örökítette meg, például Szent Istvánt, Mátyás királyt, Deák Ferencet.
Hazafelé megállunk egy kellemes sétára a pár kilométerre fekvő PALICS-on, ahol tovább lehet a tobzódni a szecesszióban. Palicsfürdő a századforduló környékén már egyre inkább polgáriasodó Szabadka kedvelt kirándulóhelye volt, 1897-ben már villamos járt a két település között. A favázas víztorony, a vigadó, a női fürdő ma is megvannak még. A programok után hazautazás, érkezés Budapestre a határátlépés függvényében, az esti órákban.
Fontos: Ne felejtsük otthon fényképes személyi azonosító okmányunkat vagy útlevelünket! Mobiltelefonját, amelynek számát irodánknak megadta, okvetlenül hozza magával az utazásra.
Figyelem! A látványosságokat a program során gyalogosan keressük fel, így kérjük, csak akkor jelentkezzenek, ha nem okoz gondot a sétálás!
Felhívjuk szíves figyelmüket, hogy Szerbiában a hivatalos fizetőeszköz a szerb dínár. Kérjük, készüljenek kis címletű dinárral az utazásra, mert az étkezés, fagyizás, WC használat stb. során csak ezt fogadják el, kártyás fizetésre nincs mindenhol lehetőség.
Belépőjegyek, helyi vezetések, fülhallgató: kb. 5.000 Ft
Az ún. „Átmenő biztosítást” a részvételi díj tartalmazza!